LISTEN: La Fondita Farewell

LISTEN: La Fondita Farewell

July 16th, 2019- What has been a family and Decatur favorite for 15 years now is finally closing it’s doors, Mexican and American Cuisine Restaurant; La Fondita will be closing its doors at the end of the month.

LISTEN: Business Owners Talk About Why Supporting Community Sports Matters

LISTEN: Business Owners Talk About Why Supporting Community Sports Matters

On a special edition of Byers & Co., local business owners joined Brian and Aric Lee to talk about the importance of sponsoring local high school and college athletics, as pro football and baseball. Hear from Bret Jerger, Ken Hendricksen and Brandon Barney, Dale Colee, Kevin Breheny, John House and Randy Jefson about why to sponsor local sports, and learn how this unique opportunity is available to your business. We started with 17 spots, we now only have 9 spots left to join this tremendous opportunity. Call 423-9744 and find out how you can help support local athletics here in Central Illinois.

Decatur Celebration Final Headliner Announced, Stage Schedule Released

Decatur Celebration Final Headliner Announced, Stage Schedule Released

Monday, July 8th – On Monday, the Decatur Celebration announced their final headliner act to play on the Show Stage onSunday Night. Country music starts Sawyer Brown, who has released 18 albums and charted over 50 times in their career, is the final headlining act to be announced for this year’s Celebration, joining Head East and Clay Walker. The complete stage schedule was also released for the 2019 Decatur Celebration.

LISTEN: USA Softball 10U State Tourney

LISTEN: USA Softball 10U State Tourney

July 1st, 2019- The Village of Forsyth alongside the Decatur Area Convention and Visitors Bureau will host the USA Softball 10U State Tournament this weekend at Forsyth Park. 24 Teams will travel all across Illinois to come and compete for their ticket to Nationals.

WATCH: Cup in Hand Kickball

WATCH: Cup in Hand Kickball

June 28th, 2019- Everyones favorite childhood playground game now played with an adult twist!

ESPNDecatur ESPY Finalists To Be Honored Sunday

ESPNDecatur ESPY Finalists To Be Honored Sunday

June 27, 2019  –  This Sunday, the 11th Annual ESPNDecatur ESPY Awards are slated to honor the top high school athletes in Central Illinois. 

Doors open to Richland Community College’s Shilling Center at 5 p.m., with the banquet set for 5:30 p.m. The reception before the banquet will include desserts and drinks. Tickets cost $5, but are free to the finalist athletes, coaches, and athletic directors.

Top awards for the night will be the Most Outstanding Male & Female Athlete, and the Coach of the Year. 

Also honored will be the Player of the Year in 12 sports, and the Male & Female Athlete of the Year in the 17-school coverage area. 

 

THE FINALISTS

Most Outstanding Male Athlete … 

Ian Benner (Maroa-Forsyth), Michael Fiala (LSA), Austin Fitzpatrick (St. Teresa), Connor Heaton (Central A&M), Grant Karsten (LSA), A.J. Lawson (MacArthur), Jacob Paradee (Central A&M), Skyler Peterson (Argenta-Oreana), Christian Reynolds (Clinton), & Makail Stanley (Argenta-Oreana)

 

Most Outstanding Female Athlete … 

Mallory Cyrulik (Clinton), Allie Dunn (Central A&M), Taylor Fox (Mt. Zion), Kate Jeffers (Okaw Valley), Dayna Kennedy (Mt. Zion), Ella Mann (Cerro Gordo), Esther Miller (Sullivan), Hallie Mitchell (Maroa-Forsyth), DaeLin Switzer (St. Teresa), & Payne Turney (Clinton)

 

Coach of the Year … 

Greg Blakey (Mt. Zion Softball), Brad Dalton (St. Teresa Volleyball), Kelly Fox (Mt. Zion Girls Track & Field), Josh Jostes (Maroa-Forsyth Football & Boys Track & Field), Steve Kirk (Argenta-Oreana Football & Boys Track & Field), Jay McAtee (Mt. Zion Volleyball), Sheri McCain (Sullivan Girls Basketball), Mark Ramsey (St. Teresa Football), Connor Smith (St. Teresa Girls Soccer), Rob Smith (Central A&M Boys Basketball), Greg Streeval (Meridian Softball), Todd Vohland (St. Teresa Cross Country & Girls Track & Field), Davis Wegmann (St. Teresa Boys Soccer), & Michael Williams (MacArthur Girls Basketball)

 

Football Player of the Year … 

Ian Benner (Maroa-Forsyth), Austin Fitzpatrick (St. Teresa), Grant Karsten (LSA), Jacob Paradee (Central A&M), Skyler Peterson (Argenta-Oreana), Derrick Taylor (MacArthur), Josh Williams (Argenta-Oreana), & Jacardia Wright (St. Teresa)

 

Volleyball Player of the Year … 

Reiley Drake (Mt. Zion), Lexie Huck (St. Teresa), Maggie Huffman (Maroa-Forsyth), Ella Mann (Cerro Gordo), Karlee McAtee (Mt. Zion), Annelise Sparks (Maroa-Forsyth), Ali Vaughn (Mt. Zion), & Sydney Walker (Cerro Gordo)

 

Boys Soccer Player of the Year … 

Derek Austin (Mt. Zion), Luichi Caceres (St. Teresa), Evan Dawson (Meridian), Brock Kennell (Mt. Zion), Edgar Onate (St. Teresa), Shawn Troike (Warrensburg-Latham/Maroa-Forsyth), Marco Wegmann (MacArthur), & Mattias Wegmann (MacArthur)

 

Cross Country Runner of the Year … 

Luke Brewer (Bement), Taylor Fox (Mt. Zion), Lilly Griffith (Mt. Zion), Lucy Griffith (Mt. Zion), Veronica Hein (St. Teresa), Emma Mallory (Mt. Zion), Jackson Stewart (St. Teresa), & Payne Turney (Clinton)

 

Boys Basketball Player of the Year … 

Griffin Andricks (Central A&M), Conner Heaton (Central A&M), Jarius Ingram (Warrensburg-Latham), Jacob Jones (Meridian), Keon Jones (MacArthur), Grant Karsten (LSA), Kaeden Lawary (MacArthur), & R.J. Walker (Eisenhower)

 

Girls Basketball Player of the Year … 

Mallory Cyrulik (Clinton), Jayda Dees (MacArthur), Quincenia Jackson (MacArthur), Kyla Jones (Eisenhower), Esther Miller (Sulivan), Addison Newbon (St. Teresa), Ashlyn Sturdy (Tri-City/Sangamon Valley), & DaeLin Switzer (St. Teresa)

 

Wrestler of the Year … Micah Downs (Clinton), Caleb Guise (Eisenhower), Kooper Loehr (Mt. Zion), Ryder Marshall (Mt. Zion), Adam Maxwell (Warrensburg-Latham), Christian Reynolds (Clinton), Makail Stanley (Argenta-Oreana), & Kolby Winter (Clinton)

 

Baseball Player of the Year … 

Aaron Agee (Maroa-Forsyth), Ian Benner (Maroa-Forsyth), Tre Corley (Maroa-Forsyth), Michael Fiala (LSA), Kelby Golladay (MacArthur), Gannon Harshman (LSA), Skyler Peterson (Argenta-Oreana), & Kyle Rigsby (Argenta-Oreana)

 

Softball Player of the Year … 

Zoie Bowman (Meridian), Daleny Chumbley (Tri-City/Sangamon Valley), Allie Dunn (Central A&M), Jaycie Edwards (Warrensburg-Latham), Dayna Kennedy (Mt. Zion), Hallie Mitchell (Maroa-Forsyth), Jada Wilson (Warrensburg-Latham), & Kynzie Wrigley (Mt. Zion)

 

Girls Soccer Player of the Year … 

Reilly Fitzpatrick (Warrensburg-Latham/Maroa-Forsyth), Brenna Frommelt (Mt. Zion), Channing Johnston (Warrensburg-Latham/Maroa-Forsyth), Megan Leighton (Warrensburg-Latham/Maroa-Forsyth), Lauryn Pugh (St. Teresa), Isabella Salefski (LSA), Makenzee Velchek (St. Teresa), Camryn Wagner (St. Teresa), & Lainie Wolter (Mt. Zion)

 

Boys Track & Field … 

Luke Brewer (Bement), Ben Gilbert (Maroa-Forsyth), Hunter Hartwig (Mt. Zion), Noah Holthaus (Maroa-Forsyth), A.J. Lawson (MacArthur), Jadon Nuzzo (Sullivan), Micha Reed (MacArthur), Makail Stanley (Argenta-Oreana), Boston Stewart (St. Teresa), & Jorden Tedford (Warrensburg-Latham)

 

Girls Track & Field … 

Sara Addai (Mt. Zion), Noelle DeJaynes (St. Teresa), Fox, Rhiannon Held (Mt. Zion), Chloe Meyer (Meridian), Brittney Oakley (Warrensburg-Latham), Brooke Oakley (Warrensburg-Latham), Morgan Pilate (Mt. Zion), DaeLin Switzer (Argenta-Oreana), & Payne Turney (Clinton)

 

School Male & Female Athletes of the Year

Argenta-Oreana … Makail Stanley & Cami Newbanks

Bement … Luke Brewer & (No Female Nominated)

Central A&M … Cord Fenton & Allie Dunn

Cerro Gordo … Brady Greenwood & Ella Mann

Clinton … Micah Downs & Payne Turney

Eisenhower … Caleb Guise & Markesha Jackson

LSA … Grant Karsten & Isabella Salefski

MacArthur … Jeffery Wells & Quincenia Jackson

Maroa-Forsyth … Ty Martin & Reilly Fitzpatrick

Meridian … Jacob Jones & Kaelee Stockton

Mt. Zion … Kooper Loehr & Dayna Kennedy

Okaw Valley … Sam Hagerman & Madison Vogel

Sangamon Valley … (No Male Nominated) & Taylor Page

St. Teresa … Jacardia Wright & DaeLin Switzer

Sullivan … Caden Ellis & Esther Miller

Tri-City … Grant Altig & Anna Sagle

Warrensburg-Latham … Jorden Tedford & Brittney Oakley

 

WATCH: Chemistry Camp

WATCH: Chemistry Camp

June 24th, 2019- The Millikin University Chemistry Department and Center for Entrepreneurship are proud to partner again this year for Chemistry Camp. The week long camp offers hands-on research, presentations by area science professionals, preparation for scholarship-ready science projects, and a demonstration dinner on Friday evening for families & teachers.

PHOTOS: Messy Camp

PHOTOS: Messy Camp

June 21st, 2019- The Children’s Museum hosts its Summer Zoo Kids program this morning with the them of Getting Messy. Kids were able to paint using unique methods, like catapults, tractors, and tennis balls.

LISTEN: West End Farmers Market

LISTEN: West End Farmers Market

June 21st, 2019- The West End Farmers  Market is open for Summer Businesses. Every Thursday night from 4:30 to 6:30 come out and enjoy live music, local produce, and goods. The Market is located on the corner of Wood and Fairview right across from The DISC.